Sinop Valiliği
Sinop Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Sinop Valiliği
Sinop Valiliği

Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi

07 Eylül 2015

Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde Süre Uzatıldı

08.06.2010 tarih ve 27605 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik” bütün maddeleri ile birlikte 08.06.2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik hükümleri gereği elde edilecek veriler “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden faaliyet sahiplerinden talep edilmekte ve Bakanlığımız sunucularında kayıt altına alınarak envanteri oluşturulmaktadır.

Bahsi geçen Yönetmelikte “Geçiş hükümleri Geçici Madde 1 – (1) 8 inci maddenin birinci fıkrasına göre Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri en geç üç ay içerisinde, yeni başlayacak faaliyet sahipleri ise faaliyete başladıktan sonra en geç bir ay içerisinde Ek-3 te yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir.” hükmü gereği 08.09.2015 tarihine kadar yönetmelik kapsamında kalan endüstriyel faaliyetler Faaliyet Ön Bilgi Formunu doldurmakla yükümlüdür.

Ancak “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi" üzerinden faaliyet sahiplerince yapılan yoğun bildirimler, sistemin yavaşlamasına, form doldurma süresinin uzamasına ve sistemin kilitlenmesine neden olmuştur. Bu nedenle, sistem üzerinden yapılması gereken bildirimlerin elde olmayan mücbir sebeplerden dolayı aksaması ve faaliyet sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla bildirim süresi 08.11.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

NOT: Firma Bilgi Sistemi kullanıcı adı ve şifresi olan endüstriyel faaliyetler İl Müdürlüğümüzden Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine erişim yetkisi alarak sisteme erişim sağlayabileceklerdir. 

İlk defa firma bilgi sistemine kayıt olacak sektörler ise İl Müdürlüğümüzden kullanıcı adı, şifre ve Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi erişim yetkisi almalıdır. Bunun için “online.cevre.gov.tr” adresine girerek Çevre Bilgi Sistemi üzerinden Kayıt Başlangıç kısmından firmanızı kaydetmeniz ve uygulama olarak Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi uygulamasını işaretlemeniz gerekmektedir. Sonra sistem üzerinden oluşturulan Çevre Bilgi Sistemi Kullanım Başvuru Formunu Tesis yetkilisinin imzası ve kaşesi ile İl Müdürlüğümüze sunulması gerekmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından mail adresinize gelen kullanıcı kodu ve şifre ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. 

Faaliyet Ön Bilgi Formu “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden doldurulmalı ve İl Müdürlüğümüze gönderilmelidir. Bahsi geçen formun İl Müdürlüğümüzce onaylanması için yazılı olarak da müracaat edilmelidir. Müracaat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimize “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi”nden alınan form numarası ile oluşturulan dilekçe ve dilekçe ekinde yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formu ve ekleri ile yapılır. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılan müracaat ile “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden girilen bilgi ve belge içeriklerinin aynı olması gerekmektedir. Sisteme yüklenen .kml uzantılı dosya faaliyet sahasını göstermeli ve çokgen (alan) olarak çizilmelidir. Faaliyet sahası yer işareti (nokta, sembol, vb.) olarak işaretlenmiş veya yazılı olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunulan dokümanlar ile “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden giriş yapılan bilgi ve belgelerde farklılık tespit edilmişse “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden “Faaliyet Ön Bilgi Formu” faaliyet sahibine geri gönderilir.

Aşağıdaki bağlantıdan videolu yardıma ulaşabilirsiniz.

VideoFacebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır