Sinop Valiliği
Sinop Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Sinop Valiliği
Sinop Valiliği

Hak Sahipliği Çalışmaları

14 Ekim 2011
5543 Sayılı İskan Kanunu Kapsamında Haksahipliği Çalışmaları

Boyabat Barajı yapımından dolayı Yaylacılı, Fakıllı, Aşağıdarıcay, Hacıcay ve Yalmansaray olmak üzere toplam 5 köy etkilenmiştir. Bu köylerde 5543 sayılı  iskan kanunu kapsamında 120 gün süre ile iskan ilanları yapılmış ve köy halkı toplantılarla bilgilendirilmiştir.

İskan İlanlarına; Fakıllı Köyünden 21, Yaylacılı Köyünden 11, Aşagıdarıcay köyünden 185 kişi başvuru yapmıştır. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünce bilgi ve belgeleri temin etmek üzere teknik heyet kurulmuş ve bu teknik heyet belgeleri Mahalli İnceleme komisyonuna teslim etmiştir. Mahalli inceleme komisyonu da yaptığı incelemeler neticesinde elde ettiği bulguları Mahalli İskan Komisyonuna göndermiştir. Mahalli İskan Komisyonu yaptığı toplantılarla ve değerlendirmeler ışığında;

- Fakıllı Köyünden 6 aile (1’i şehirsel iskan 5'i tarımsal iskan),

- Yaylacılı Köyünden 6 aile tarımsal iskan,

- Aşağıdarıcay köyünden 59 aile hak sahibi olmuş (54 aile  tarımsal iskan, 5  aile şehirsel iskan) olup, hak sahibi olanlar ve olmayanlar mahallinde 1 ay süre ile ilan edilmiştir.

 - Fakıllı, Yaylacılı ve Aşağıdarıcay köylerinde hak sahibi olan ailelere ait bilgiler bakanlığa iletilmiştir. Konuyla ilgili Bakanlığımız tarafından teknik elemanlar gelmiş ve gerekli incelemeler yapılmıştır.

Müdürlüğümüz tarafından İlimiz ve ilçelerinde yapılan çalışmalar sonucunda Tarımsal İskana uygun büyüklükte arazi bulunamadığı tespit edilmiş olup, durum Bakanlığımız Yapı İşleri Genel Müdürlüğü İskan Daire Başkanlığı’na iletilmiştir.

Ayrıca; Bayındırlık ve İskan Müdürlüğümüz koordinasyonunda Bakanlığımız Yapı İşleri Genel Müdürlüğü İskan Daire Başkanlığı Personellerince, Kamulaştırılmadan etkilenecek köy halkının İskan Mevzuatı ve yürütülecek çalışmalar hakkında bilgilendirilmeleri amacıyla 25.11.2010 tarihinde Saraydüzü Kaymakamlığında Bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Bakanlığımız İskan Dairesi personellerince Müdürlüğümüzde çalışmalar yapılmış olup, gerekli fikir alış verişinde bulunulmuş, hak sahipliği güncellenmeleri yapılmıştır.

27.04.2011 tarihinde Bakanlığımız İskan Dairesi personellerince Saraydüzü Kaymakamlığında hak sahibi ailelerle yapılan toplantı sonucunda Bakanlığımız tarafından yapılan en son çalışmalar ve sonuçları hak sahiplerine aktarılmıştır. Yapılması gerekenler hakkında hak sahibi aileler bilgilendirilmiş ve toplantının kısa bir özeti hak sahibi ailelere bilgi notu şeklinde dağıtılmıştır.

Bakanlığımızın 25/08/2011 tarih ve 1589 sayılı yazısına göre; yeni yerleşim yeri ile ilgili olarak yapılan çalışmalara neticesinde Çorum İli, İskilip İlçesi, Çukurköy, Kayaağzı ve Yerlikök köylerinde mülkiyeti Maliye hazinesine ait ve kiralanma suretiyle tarım arazisi olarak kullanılmakta olan, yeterli büyüklükte alanlar tespit edildiği ve 5543 sayılı İskan Kanunu uygulamalarında kullanılmak üzere Bakanlığımıza ön tahsisi yapıldığı belitilmekte olup, ayrıca Yozgat İli, Çekerek İlçesinde yaptırılan ve boş bulunan İskan konutlarının da Boyabat Barajı ve HES projesi kapsamında kullanılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu yazı gereği en yakın zaman da projelendirme çalışmalarının başlanılacağından tarımsal ve şehirsel hak sahiplerinin kendi durumlarını tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır